FINREG PARTNERS pro Roklen 24: Česko se staví k tvrdému Brexitu nepochopitelně přísně

Tito budou muset své služby v Česku poskytovat z jiného státu EU nebo budou muset v České republice získat příslušnou licenci, případně poskytovat své služby na základě tzv. „reverse enquiry“ výjimky.

Jan Šovar se za advokátní kancelář FINREG PARTNERS vyjádřil k takzvanému zákonu o tvrdém Brexitu, který na konci roku 2019 schválil Senát České republiky. Samotná úprava se přitom podle Jana Šovara staví k variantě tvrdého Brexitu nepochopitelně přísně.

Banky, pojišťovny a jiní poskytovatelé finančních služeb s oprávněním uděleném ve Spojeném království, kteří dnes poskytují tyto služby u nás, budou moci v případě tvrdého Brexitu pouze vypořádat své závazky a z Česka budou muset odejít,“ shrnuje v článku dopad zákona Jan Šovar.

Vystoupením Spojeného království z Evropské unie bez dohody skončí možnost poskytovatelů finančních služeb podnikat napříč Unií na základě jednotného pasu. Tito budou muset své služby v Česku poskytovat z jiného státu EU nebo budou muset v České republice získat příslušnou licenci, případně poskytovat své služby na základě tzv. „reverse enquiry“ výjimky.

Jan Šovar označil takové znění zákona za nepochopitelně přísné, a to i v porovnání s úpravou pro případ tvrdého Brexitu v jiných státech Unie. Německo, Francie a další státy počítají s přechodným obdobím pro získání licence. Do té doby mohou společnosti běžně působit, kdežto český zákonodárce počítá pouze s co nejrychlejším vypořádání dluhů a pohledávek a s povolením činit jen ty činnosti, které jsou k tomu zapotřebí. Stávající smluvní vztahy tak nebudou moci v České republice britské firmy měnit, ani uzavírat nové.

Celý článek z Roklen24

Další články